Antena Delta by M0PLK
  Pod koniec 2016 roku silny wiat uszkodził mi antenę Hexbeam, musiałem złożyć ją na ziemi pod drzewami bo tylko tam miałem miejsce, skutkowało to tym, że  pod koniec kwietnia 2017 roku w wyniku anomalii pogodowych gałęzie drzew się połamały i spadając dokonały dalszej destrukcji anteny. Latem 2017 zbudowałem antenę Deltę wg M0PLK,. Na początek wybrałem wariant z wymiarami oryginalnymi, a po kilkutygodniowych testach przerobiłem ją ze zmodyfikowanymi wymiarami, które udostępnił Franciszek SP6GTN ze Świdnicy.
Wymiary podaje poniżej. Antena spisuje się całkiem dobrze, choć rewelacji z jej strony nie ma się co spodziewać.
Osiągi na niej uzyskuje podobne jak na Hexbeamie, w tym że delta nie posiada tłumienia tył/przód. Co czasami stanowi problem bo zbyt głośno słuchać stacje za wschodniej granicy Polski, gdy naprzykład preferuję stację z kierunku zachodniego.
 
Antena ma wymiary:
- górę anteny wykonałem z linki 2,5mm2 w igelicie – 2x 3,5m
- boki anteny wykonałem z rurek aluminiowych połączonych teleskopowo, każdy bok anteny ma wymiar 5,3 m,
- drabinka ma wymiar 3,25m z linki 2,5mm2 w igelicie, rozstaw przewodów w drabince to 65mm.
 
  Rurki aluminiowe za pomocą których wykonałem boki anteny miały średnice 30mm, 25mm, 20mm, 16mm. Rurki połączyłem teleskopowo i zacisnąłem obejmami GBS ze stali nierdzewnej, zwykłe obejmy z śrubą ślimakową się nie nadają. Dodatkowo w miejscu łączenia przewierciłem otwory i skręciłem śrubkami fi 4mm. Jako rozpórki drabinki użyłem korytek instalacyjnych szerokości 1cm. Nawierciłem otwory w odległości 65mm, przeciągając przez nie linkę i zabezpieczając plastykowymi opaskami zaciskowymi przed przesuwaniem się.
Poniżej znajduję się kilka zdjęć, a na samym dole charakterystyka SWR i Z anteny w funkcji częstotliwości (13,8MHz - 30Mhz). Pomiaru dokonałem za pomocą analizatora MAX 6, który był połączony z antena za pomocą 35 m kabla RF7. Antena była zamocowana na maszcie około 11 m nad ziemią. Balun 4:1 (balun gunella) wykonałem sam na dwóch rdzeniach ferytowych Amidon z materiału 43.