TRX Taurus na pasmo 80m

Październik 2010
Wiosną 2009 roku otrzymałem od Włodka SP5DDJ płytki do radiotelefonu Taurus.
Postanowiłem zbudować to urządzenie na pasmo 80m. Oparte jest ono o nowoczesny układ scalony MC3362 , który komercyjnie jest  wykorzystywany do budowy radioodbiorników FM.
Budowa radiotelefonu trwała dość długo, bo prawie 1,5 roku. Odbiornik uruchomiłem w miarę szybko, ale perturbacje z nadajnikiem odłożyły projekt w czasie. Ostatnio wróciłem do Taurusa i rozpracowałem nadajnik tak, że teraz mam go w małym palcu ;-)
Przy uruchomieniu nadajnika pomogły mi konsultacje z Piotrem SP9LVZ, któremu za nie serdecznie dziękuje. Całość starałem się robić bardzo starannie, nie spiesząc się, ale za to delektując się każdą chwilą spędzoną przy lutownicy. Niektóre części wykorzystałem z uszkodzonego CB radia, zakupionego na aukcji, a niektóre miałem w starych zapasach. Na przykład jako końcówkę mocy użyłem tranzystora 2SC2166, który przeleżał w szufladzie ok 15 lat. Drobne modyfikacje które uczyniłem w torze nadajnika, były już wykonywane przez innych kolegów i opisane są na stronie Włodka (www.sp5ddj.pl). Przez ostatnie parę dni nawiązałem kilkanaście łączność, w większości przypadków otrzymywałem raporty 59 (posiadam antenę W3DZZ),nie zgłaszano zastrzeżeń co do modulacji oraz dryfu częstotliwości. Uzyskałem stabilną modulacje przy mocy wyjściowej 4 W.
Jak dla mnie pełny sukces !
Taurus jak dla mnie to świetny projekt i w tym miejscu muszę podkreślić jego walory edukacyjne. Zachęcam kolegów - radioamatorów do jego składania, bo naprawdę WARTO.
Niestety Taurusa nie mam już w swojej kolekcji. Pożyczony pseudo-krótkofalowcowi nie wrócił już do mnie, a przywłaszczyciel unika ze mną kontaktu.
Poniżej znajduje się kilka zdjęć zrealizowanych podczas budowy urządzenia oraz podczas jego użytkowania.


Taurus 80 -budowa

Podczas uruchamiania nadajnika należy cały czas kontrolować jego pobór prądu . Pozwoli to uniknąć uszkodzenia tranzystorów w końcówce mocy (PA).

Ja realizowałem to za pomocą miernika analogowego.

Taurus 80 - uruchomienie

Taurus 80 widok zewnętrzny

Montaż starałem się wykonać jak najdokładniej zachowójąc zasady sztuki montowania urzadzeń w.cz.
Potecjometry montażowe które widać przy gdzieździe antenowym zamontowane są na płytce, która służy do regulacji prądu wskaźnika wychyłkowego umieszconego na przednim panelu.
Taurus 80 wewnątrz

Tak wygląda efekt końcowy - Taurus 80
Taurus 80